3 января 2019 года
У нядзельнай школе міёрскай царквы дзейнічае клуб “Азбука праваслаўя”. Яго ўдзельнікі - наведвальнікі аддзялення дзённага знаходжання для інвалідаў ТЦСАН. На чарговай сустрэчы гаварылі пра пост і пакаянне.

“Пра пост, пра грахі, пра пакаянне” - так акрэслілі тэму для размовы. Святу Хрыстовага Нараджэння папярэднічае пост, які пачынаецца 28 лістапада. Падчас навагодняй мітусні не трэба забываць пра духоўнае ўдасканаленне.
  Як паводзіць сябе ў гэты перыяд, расказвала гасцям настаўніца нядзельнай школы Таццяна Пацеенак. Нагадала, што сутнасць паста не толькі ў абмежаванні ў ежы. Перш-наперш важна клапаціцца пра ачышчэнне душы.  Больш часу праводзіць у малітве, сачыць за сваімі паводзінамі і думкамі, менш грашыць і шчыра каяцца. Расповяд перайшоў у дыялог. Задавалі шмат пытанняў.
  Каб замацаваць матэрыял, настаўніца правяла тэматычныя віктарыны.
Практычная частка сустрэчы - прыгатаванне посных страў. Разам крышылі капусную салату, рабілі цеста і начынне для бульбянікаў.
  На чаяпіцце завіталі Дзед Мароз са Снягуркай, усім прынеслі падарункі.

Кацярына РЫНКЕВІЧ.
Фота аўтара.