Гады служэньня ў в. Узьмёны
Сьвятары
Гады жыцця
1839 г.
Іосіф Нарбут
 
каля 1836 - 7.08.1893
Віктар Алоізевіч Юрэвіч
каля 1836 - 7.08.1893
7.03.1875 - 28.12.1882
Іаан Дзмітрыевіч Александроўскі
 
11.01.1883 - 11.02.1902
Стэфан Касецкі
каля 1828 - 16.02.1902
28.02.1902 - 12.1904
Канстанцін Іаанавіч Александроўскі
 
12.1904 - 1947
15.05.1875 - 04.1962
1947 - 1952
Яўгеній Канстанцінавіч Багаткевіч
6.01.1908 - 16.01.1989
14.07.1953 - 31.03.1954
Анастасій Грыгор’евіч Ананіч
11.03.1893 -
9.03.1954 - 5.08.1955
14.12.1955 - 6.11.1968
Алексій Іонавіч Дружынін
17.03.1900 -
5.08.1955 - 14.12.1955
часова протаіерэй Мефодзій Якаўлевіч Сарока
(Грыгаравічы)
20.06.1892 -
Царква зачынена
   
8.06.1989
Лявонцій Стратонавіч Слуцкі
3.08.1957 - 03.1998
2011  - служыць цяпер
Васілій Мікалаевіч Пашкевіч
26.01.1979
Анастасій Грыгор’евіч Ананіч

Нарадзіўся 11.03.1893 у с.Хатляны (цяпер Уздзенскі р-н), альбо в.Белькі Дунілавіцкай в-ці Дзісненскага п-та.
1911 - 1915 - вучоба ў школе с.Юдыцына Дзісненскага п-та.
1915 - 1919 - служба ў арміі, 37-мы сталковы полк г.Рыга.
1919 - 1953 - псаломшчык Свята-Мікалаеўскай царквы с.Юдыцына.
1924 - 1928 - вучоба ў Віленскай духоўнай семінарыі.
14.06.1953 - рукапаложаны ў сан сьвятара.
14.07.1953 - 31.03.1954 - настаяцель царквы в.Узьмёны.
31.03.1954 - 13.08.1954 - настаяцель царквы Узьнясеньня Гасподняга в.Парэчча Глыбоцкага р-на.
13.08.1954 - вызвалены ад пасады з правам паступленьня ў Свята-Духаў манастыр г.Вільня.
1955 - прылічаны за штат.
Далейшы лёс невядомы.

Крыніцы інфармацыі: інтэрнэт-даведнік ’’Лёсы праваслаўнага духавенства і міран Віцебшчыны’’
Канстанцін Іаанавіч Александроўскі

1893 - закончыў Віленскае духоўнае вучылішча-2р.
1899---закончыў Літоўскую духоўную семінарыю-2р.
13.09.1899 - 15.08.1900---псаломшчык царквы Ражджства Прасвятой Багародзіцы м.Глыбокае.
15.08.1900 - 28.02.1902-настаўнік Краснагорскай 2-га класнай школы Ковенскай г-ні.
28.02.1902 - 11.1904 - настаяцель царквы в.Узьмены.
11.1904 - 18.10.1909 - павятовы назіральнік Дзісненскага епархіяльнага вучылішчнага савета (без прыхода).
18.10.1909 - 1915 - настаяцель царквы Усіх Святых г.Нова-Александраўск Ковенскай г-ні.

Узнагароды:
                   набедраннік,
15.04.1913 - скуфья,
1911 - старшыня Нова-Александраўскага епархіяльнага вучылішчнага савета,
1912 - пам. Нова-Александраўскага благачыннага.

Крыніцы інфармацыі: Памятныя кніжкі Віленскай і Ковенскай г-ній, Літоўскія епархіяльныя ведамасьці.
Лявонцій Стратонавіч Слуцкі

Нарадзіўся 3.08.1957 ў вёсцы Вялемічы Столінскага р-на.
1974 - закончыў СШ в.Вялемічы.
1976 - закончыў ПТВ-28 г.Новаполацк.
1976 - 1978 - служба ў арміі.
1978 - 1980 - электразваршчык на аб’яднаньні Брэстсельмаш.
1980 - 1989 - працаваў зваршчыкам у г.Столін.
4.06.1989 - рукапаложаны ў сан дыякана.
8.06.1989 - рукапаложаны ў сан сьвятара.
8.06.1989 - настаяцель царквы в.Узьмёны.
Далейшы лёс невядомы. .
Сьвятар Ільінскай царквы г.Ворша Лявонцій Слуцкі трагічна загінуў у сакавіку 1998 г.

Крыніцы: інтэрнэт-даведнік "Лёсы праваслаўнага  духавенства і міран Віцебшчыны"
Протаіерэй Алексій Іонавіч Дружынін

Нарадзіўся 17.03.1900 ў горадзе Смаленску.
1916 - закончыў вышэйшае гарадское вучылішча г.Смаленск.
1917 - дапамагаў на архіерэйскіх богаслужэньнях у Успенскім кафедральным саборы г.Смаленск.
6.01.1921 - пасьвечаны ў іпадыяканы.
1922 - псаломшчык Свята-Духаўскай царквы Г.Смаленск.
1923 - 1930 - паслушнік Ардынскай пустыні Смаленскай в-ці.
1930 - 1943 - жыў у м.Лёзна і служыў на клірасе Узьнясенскай царквы.
1941 - 5.02.1943 - псаломшчык Узьнясенскай царквы.
5.02.1943-рукапаложаны ў сан сьвятара Стэфанам(Сеўбо) епіскапам Смаленскім.
5.02.1943 - 4.06.1946 - настаяцель цэркваў в.Давыдаўка і в.Новая мыш Баранавіцкай в-ці.
4.06.1946 - 9.03.1954 - настаяцель царквы Іаана Багаслова в.Галамысль.
9.03.1954-6.11.1968-    настаяцель Свята Мікалаеўскай царквы в.Узьмёны.
5.08.1955 - 14.12.1955 - сьвятар царквы в.Галамысль.
6.11.1968 - 26.03.1969 - настаяцель Ільінскай царквы в.Слаўнае Мсціслаўскага р-на.
26.03.1969 - настаяцель Ільінскай царквы в.Шкунцікі Шаркоўшчынскага р-на.
Пахаваны на могілках в.Шкунцікі - магіла без помніка(інфармацыя не праверана).

Узнагароды:

1955 - напёрсны крыж (да дня Святой Пасхі).

Крыніцы: інтэрнэт-даведнік “Лёсы праваслаўнага духавенства і міран Віцебшчыны".
Протаіерэй Іаан Дзмітрыевіч Александроўскі

Закончыў Цьвярскую духоўную семінарыю.
31.01.1870 - наглядчык Віленскага духоўнага вучылішча.
31.01.1870 - 7.03.1875 - столаначальнік Літоўскай духоўнай кансісторыі.
30.09.1874 - прысвоены чын калежскага рэгістра.
7.03.1875-28.12.1882 - настаяцель царквы в.Узьмёны.
15.06.1875 - рукапаложаны ў сан сьвятара.
28.12.1882 - 1896 - настаяцель царквы м.Ушполь Вількамірскага п-та Ковенскай г-ні.
1896 - 11.1896 - настаяцель Петра-Паўлаўскай царквы г.Шаўлі Ковенскай г-ні.
11.1896 - 15.10.1909 - настаяцель царквы Усіх Святых г.Нова-Александраўск Ковенскай г-ні.
15.10.1909 - прылічаны за штат.

Узнагароды:
11.10.1875 - 1882 - памочнік Друйскага благачыннага,
29.10.1878 - набедраннік,
                   скуфья,
1.04.1890 -  камілаўка,
12.04.1895 - сінадальны наперсны крыж (загад №915),
6.05.1902 - ордэн Святой Ганны 3 ступені,
                           Нова-Александраўскі благачынны,
     1907 -  нададзены сан протаіерэя.
Сын Канстанцін - сьвятар  царквы в.Узьмёны

Крыніцы: Літоўскія епархіяльныя ведамасьці за розныя гады, Царкоўныя ведамасьці.
Протаіерэй Мефодзій Якаўлевіч Сарока

Нарадзіўся 20.06.1892 у м.Стары Мядзел Вілейскага павета ў сям’і псаломшчыка.
1908 - закончыў Віленскае духоўнае вучылішча.
1915 - закончыў Літоўскую духоўную семінарыю.
1915 - 1916 - псаломшчык царквы м.Лоск Ашмянскага п-та.
1916 - 1918 - у эвакуацыі, працаваў загадчыкам лазьнямі і прачачнымі будаўнічай арганізацыі ‘’Саюз гарадоў”, знаходзіўся ў прыфрантавой паласе ў 18 км ад Баранавічаў.
1919 - 1927 - жыў у доме бацькі ў м.Стары Мядзел.
1927 - 1931 - псаломшчык царквы в. Некасецк Вілейскага п-та.
-         1931 - рукапаложаны ў сан сьвятара.
1931 - 1932 - настаяцель Троіцкай царквы в.Лявонпаль Дзісненскага п-та.
1932 - 10.1933 - настаяцель Прэабражэнскай царквы в.Верхняе Дзісненскага п-та.
10.1933 - пасьля 1959 - настаяцель Петра-Паўлаўскай царквы в.Грыгаравічы
5.08.1955 - 14.12.1955 - часова сьвятар царквы в.Узьмёны
Памёр 23.11.1966 года. Пахаваны ў в.Грыгаравічы.

Узнагароды:
1948 - ужо протаіерэй
1955 - паліца (да дня Святой Пасхі)
З 27.01.1948 - Дзісненскі благачынны.

Крыніцы: інтэрнэт-даведнік "Лёсы праваслаўнага духавенства і міран Віцебшчыны"
Загады па Дзісненскаму благачыньню 1954 - 1959гг.
Протаіерэй Яўгеній Канстанцінавіч Багаткевіч
6.01.1908 - 16.01.1989

Нарадзіўся 6.01.1908 ў г.Дзісна ў сям’і дыякана
1909 - сям’я пераехала ў Коўна.
1914 - у эвакуацыі ў Санкт-Пецярбургу.
1918 - закончыў класічную гімназію №8 у Петраградзе і па прычыне голаду і разрухі пераехаў да бацькі - сьвятара в.Замошша Дзісненскага п-та.
1927 - закончыў Віленскую духоўную семінарыю.
1928-1930 - вучоба ў Віленскай настаўніцкай семінарыі.
1930-1941 - настаўнік у в.Верхняе.
1941-1942 - удзельнічаў у партызанскім руху.
1942 - рукапаложаны ў сан сьвятара.
1942 - 1947 - 2-гі сьвятар царквы в.Чарэсы.
1947 - 1952 - настаяцель царквы в.Узьмёны
.
1952 - 17.02.1965 - настаяцель царквы Св.Мікалая г.Верхнедвінск.
17.02.1965 - пераведзены ў Рыжскую епархію.
1966 - 1969 - настаяцель Барысаглебскага сабора г.Даўгаўпілс.
06.1970 - прылічаны за штат з-за хваробы.
После выхаду за штат перыядычна служыў на прыходах Латвіі.
Памёр 16.01.1989. Пахаваны на гарадскіх праваслаўных могілках г.Даўгаўпілс.

Узнагароды: ордэн Айчынай вайны 2 ступені і медалі за дапамогу партызанам.
Сан протаіерэя - да 1969.
Крыж з аздабленьнем - 1972 Свяцейшым  Патрыярхам Піменам.

Крыніцы: інтэрнэт-даведнік "Лёсы праваслаўнага духавенства і міран Віцебшчыны"
Стэфан Касецкі     каля 1828 - 16.02.1902
  
Выхаванец Літоўскай духоўнай семінарыі.
1854 - быў дыяканам царквы в.Залесьсе Дзісненскага п-та.
1873 - 4.02.1880 - дыякан царквы в.Лявонпаль.
4.02.1880 - 11.01.1883 - 2-гі сьвятар Іаана-Багаслоўскай царквы в.Галамысль Дзісненскага п-та
24.02.1880 - рукапаложаны ў сан сьвятара.
11.01.1883 - 11.02.1902 - настаяцель царквы в.Узьмены.
11.02.1902 - прылічаны за штат па старасьці і хваробе.
Памер 16.02.1902. Пахаваны ля царквы в.Узьмены.

Узнагароды:
16.11.1886-набедраннік,
18.02.1897---скуфья
Віктар Алоізевіч Юрэвіч     каля 1836 - 7.08.1893   

1861 - закончыў Літоўскую духоўную семінарыю - 1разрад.
24.02.1862  - рукапаложаны ў сан сьвятара Іосіфам (Сямашка), мітрапалітам Літоўскім і Віленскім.
24.02.1862 - 18.02.1875 - настаяцель царквы в.Узьмены.
18.02.1875 - 7.08.1893 - настаяцель царквы Свяціцеля Мікалая Цудатворцы мяст.Паддубісь Шавельскага п-та Ковенскай г-ні.
Памер 7.08.1893, пахаваны каля Паддубіскай царквы.

Узнагароды:
Каля 1865 - медаль у памяць  уціхамірваньня мяцяжа 1863-1864 гг.,
30.11.1871 - набедраннік,
13.04.1875 - скуфья,
18.04.1881 - камілаўка,
4.06.1871-18.02.1875 - Друйскі благачынны.
Бацька - Алоізій
Сьвятар - в.Лявонпаль Дзісненскага п-та.
Жонка - Алена Грыгор’еўна Пігулеўская    каля 1845 г.
Дачка Наталля Паддубіскай царквы.

Крыніцы: некралог Літоўскія епархіяльныя ведамасьці №52 1893, Літоўскія епархіяльныя ведамасьці за розныя гады
Сьвятары Свята-Мікалаеўскай царквы в. Узьмены
(Матэрыялы даслаў Павел Лаўрыновіч)
Некралог сьвятару Віктару Юрэвічу, ЛЕВ №52 1893 г.
Некралог сьвятару Віктару Юрэвічу, ЛЕВ №52 1893 г.
Протаіерэй Алексій Іонавіч Дружынін
Протаіерэй Алексій Іонавіч Дружынін