Гісторыя Адзігітрыеўскай царквы г.Дзісна
(матэрыялы дасланы Паўлам Лаўрыновічам з г.Глыбокае)
Закладка царквы іконы Божай Маці  "Адзігітрыя" г. Дзісна 23.07.1904 г. Фотаздымак Паўла Валынцэвіча
Закладка царквы іконы Божай Маці "Адзігітрыя" г. Дзісна 23.07.1904 г. Фотаздымак Паўла Валынцэвіча
Гады служэння ў г.Дзісна
Сьвятары
Гады жыцця
1938 - 6.06.1963
Протаіерэй Мікалай Даніілавіч Каткоўскі
6.12.1895-27.11.1970
6.06.1963 - 27.07.1965
Протаіерэй Валянцін Канстанцінавіч
Багаткевіч
5.04.1917 - ?
27.07.1965-17.06.1968
Протаіерэй Нікіта Іаанавіч Абабурка
6.06.1908 - 23.10.1977
17.06.1968-9.01.1984
Протаіерэй Аляксандр Гаўрыілавіч
Благавешчанскі
27.10.1911-26.02.1985
7.12.1982 - 16.03.1987
Протаіерэй Міхаіл Клімавіч Мядзелка
26.08.1956 - ?
1.01.1984 - ?
Мітрафорны протаіерэй Павел Кандрацьевіч
Ганчарук
16.03.1945 - ?
8.06.1989-8.01.1990
Протаіерэй Павел Міхайлавіч Хадакоўскі 
30.01.1961-14.12.2012
23.03.1990 - по настоящее
время
Протаіерэй Генадзій Генадзьевіч Каранеўскі
27.01.1956
Сьвятары Адзігітрыеўскай царквы г.Дзісна
Протаіерэй Павел Міхайлавіч Хадакоўскі
30.01.1961-14.12.2012.

Нарадзіўся 30.01.1961 года ў с.Вялікае Малешава Столінскага р - на.
1978 - закончыў сярэднюю школу.
1978 - 1979 - вучоба ў аўташколе г.Пінск.
1979 - 1981 - служба ў арміі ў Нямеччыне.
1981 - 2.01.1983 - працаваў кіроўцам машыны к-са”Дружба” Столінскага р-на.
2.01.1983 - рукапаложаны ў сан сьвятара Афанасіем(Кудзюком), епіскапам Пінскім.
6.01.1983 - рукапаложаны ў сан сьвятара Філарэтам(Вахрамеевым), мітрапалітам Менскім і Беларускім.
2.02.1983 - 8.06.1989 - настаяцель Георгіеўскай царквы в.Сітцы Докшыцкага р - на.
8.06.1989-8.01.1990 - настаяцель Адзігітрыеўскай царквы г.Дзісна.
2.01.1990 -14.12.2012 - настаяцель Пакроўскай царквы в.Краснае Маладзечанскага р-на.
Памёр 14.12.2012 года.Пахаваны ля царквы в.Краснае.
Узнагароды:
4.05.1986 - набедреннік,
10.04.1988 - скуфья,
23.04.1995 - напёрсны крыж,
10.05.2001 - надедзены сан протаіерэя,
31.05.2006 - паліца,
4.08.2008 - крыж з упрыгожваньнем.

Жонка-Марыя Паўлаўна Краўцова   1963, дачка сьвятара - в.Альтамель Столінскага р-на.
Сын - Мікалай 24.05.1988, сьвятар царквы в.Краснае Маладзечанскага р-на.

Крыніцы інфармацыі:
некралог-Царкоўнае слова №52 2012г.
Уладзімір Гарыдавец: інтэрнет-даведнік” Лёсы праваслаўнага духавенства і міран Віцебшчыны"
(1919-1990).
Протаіерэй Нікіта Іаанавіч Абабурка
6.06.1908-23.10.1977.

Нарадзіўся 6.06.1908 года ў с.Морач (цяпер Клецкі р-н) Слуцкага павета.
1919 - закончыў рускае народнае вучылішча.
1926 - закончыў 7-гадовую школу.
1930 - закончыў курсы псаломшчыкаў пры Жыровіцкім манастыры.
1930 - 1931  -псаломшчык царквы Святога пакутніка Дыянісія в.Заастравечча Слуцкага павета.
1931 - 1933 - рэгент-псаломшчык Успенскага Жыровіцкага манастыра.
1935 - 1941 - псаломшчык царквы Ражджства Прасвятой Багародзіцы в.Лахва Лунінецкага р-на.
1941 - рукапаложаны ў сан дыякана.
1941 - 1944 - дыякан-псаломшчык Свята-Троіцкай царквы г.Жыткавічы.
1944--1945-дыякан-псаломшчык царквы Ражджства Прасвятой Багародзіцы в.Лахва.
1945 - рукапаложаны ў сан сьвятара.
1945-1947 - настаяцель Георгіеўскай царквы в.Мокрава Лунінецкага р-на.
1947-1953 - настаяцель  царквы Ражджства Прасвятой Багародзіцы в.Субаты Драгічынскага р-на.
1953-1955 - настаяцель Міхайлаўскай царквы в.Лошніца Барысаўскага р-на.
1955 - 26.11.1958 - настаяцель Успенскай царквы в.Сморкі Барысаўскага р-на.
26.11.1958 - 24.06.1965 - настаяцель Праабражэнскай царквы г.Чашнікі.
27.07.1965-17.06.1968 - настаяцель Адзігітрыеўскай царквы г.Дзісна.
17.06.1968-23.10.1977 - настаяцель Петра-Паўлаўскай царквы в.Празарокі.
1973 - 23.10.1977 - адначасова сьвятар царквы Святой Параскевы в.Чарневічы.
Памёр 23.10.1977 года. Пахаваны на могілках в.Празарокі.
Жонка-Клаўдзія Васільеўна - псаломшчык царквы г.Чашнікі - з 7.02.1965.

Крыніцы інфармацыі:
Уладзімір Гарыдавец - інтэрнет-даведнік ”Лёсы праваслаўнага духавенства і міран Віцебшчыны"(1919-1990).
Протаіерэй Міхаіл Клімавіч Мядзелка
26.08.1958

Нарадзіўся 26.08.1958 года ў мястэчку Будслаў.
1975 - закончыў сярэднюю школу.
1975 - 1977 - вучоба ў ПТВ.
1977 - 1979 - служба ў арміі.
1979 -1980 - праца ў Салігорску слесарам на аўтакамбінаце.
1980 -1982 - вучоба ў Маскоўскай духоўнай семінарыі.
8.08.1982 - рукапаложаны ў сан дыякана Кліментам(Капаліным), епіскапам Серпухаўскім у Менскім кафедральным саборы.
14.08.1982 - рукапаложаны ў сан сьвятара.
25.08.1982 - 7.12.1982 - настаяцель Петра-Паўлаўскай царквы в.Грыгаравічы.
7.12.1982-16.03.1987 - настаяцель Адзігітрыеўскай царквы г.Дзісна.
16.03.1987 - 1.03.1989 - настаяцель Пакроўскай царквы г.Талочын.
4.03.1989 - 01.2002 - настаяцель царквы Ражджства Прасвятой Багародзіцы г.Слаўгарад.
01.2002 - 4.07.2006 - настаяцель Свята-Параскевінскай царквы в.Гоцк Салігорскага р-на.
4.07.2006 -  настаяцель Благавешчанскай царквы в.Старыя Цярушкі Салігорскага р-на.
Сьвятар вядомы сваім талентам іканапісца. Па благаславеньню Максіма (Кроха), архіепіскапа Магілёўскага напісаў ікону свяціцеля Георгія Каніскага да дня праслаўленьня ў ліку сьвятых у 1993 годзе.

Крыніцы інфармацыі:
Уладзімер Гарыдавец: інтэрнет-даведнік "Лёсы праваслаўнага духавенства і міран Віцебшчыны"
(1919-1990).
Протаіерэй Мікалай Даніілавіч Каткоўскі
6.12.1895 - 27.11.1970

Нарадзіўся 6.12.1895 года ў в.Міхайлаўшчына Ашмянскага павета ў сям’і псаломшчыка.
1910 - закончыў Віленскае духоўнае вучылішча.
1912 - закончыў 2 курсы Літоўскай духоўнай семінарыі.
1913 - 1923 - псаломшчык Свята-Троіцкай царквы м.Лебедзева Вілейскага павета.
1922 - закончыў 5 і 6 курсы Віленскай духоўнай семінарыі.
1924 - рукапаложаны ў сан дыякана.
1924 - дыякан Свята-Троіцкай царквы м.Лебедзева Вілейскага павета.
1924 - рукапаложаны ў сан сьвятара  ў Вільні.
1924 - 1925-настаяцель Пакроўскай царквы с.Мыта Лідскага павета.
1925 - 1931 - настаяцель Ільінскай царквы в.Міхайлаўшчына Ашмянскага павета.
1931 - 1938 - настаяцель Успенскай царквы м.Рабунь Вілейскага павета.
1938 - 6.06.1963 - настаяцель Адзігітрыеўскай царквы г.Дзісна.
6.06.1963-прылічаны за штат.
Памёр 27.11.1970. Пахаваны каля Адзігітрыеўскай царквы г.Дзісна.
Узнагароды:

-набедраннік,
-скуфья,
-камілаўка,
да 1955 - нададзены сан протаіерэя,
1955 - паліца (да дня св.Пасхі).
Бацька - Данііл Савельевіч Каткоўскі  1860 -1925  Пліса,
псаломшчык  - Міхайлаўшчына,Пліса.
Жонка - Васіліса Аляксандраўна  1891 - 1978 года Дзісна.
Дачка - Зінаіда Счасная   6.10.1920 - 8.01.1997г.Дзісна.

Крыніцы інфармацыі:
Уладзімір Гарыдавец -інтэрнет-даведнік “Лёсы праваслаўнага дух-ва і міран Віцебшчыны (1919-1990)”.
Метрычныя кнігі Св.Параскевінскай царквы в.Пліса  1925 год.
Протаіерэй Валянцін Канстанцінавіч Багаткевіч 5.04.1917- ?

Нарадзіўся 5.04.1917 года ў сям’і дыякана г.Коўна.
1923 - 1929 - вучоба ў школе в.Замошша Дзісненскага павета (Браслаўскі р-н).
1929 - 1934 - вучоба ў Віленскай ДС, якую ня змог закончыць з-за хваробы.
1934 - 1941 - жыў з бацькамі ў в.Верхняе, цяжка хварэў.
1941 - 30.09.1942 - займаўся земляробствам, экстэрнам здаў экзамены за поўны курс Духоўнай семінарыі.
1941 - 1944 - дапамагаў партызанскаму руху.
30.09.1942 - рукапаложаны ў сан сьвятара.
30.09.1942 - 09.1947 - настаяцель царквы Праабражэньня Гасподняга в.Верхняе.
09.1947 - 20.02.1948 - настаяцель Пакроўскай царквы  в.Ласіца Пастаўскага р-на.
20.02.1948 -1.10.1962 - 2-гі сьвятар царквы Ражджства Прасвятой Багародзіцы г.Глыбокае.
1953 - здаў экзамены за курс Ленінградскай духоўнай семінарыі.
1953 - 1960 - вучоба ў Ленінградскай духоўнай акадэміі (завочны сектар).
1.10.1962 - 6.06.1963 - настаяцель царквы Ражджства Прасвятой Багародзіцы г.Глыбокае.
6.06.1963 - 08.1965 - настаяцель Адзігітрыеўскай царквы г.Дзісна.
08.1965 - 28.05.1968 - 2-гі сьвятар царквы г.Глыбокае.
28.05.1968 - 2-гі сьвятар Ільінскай царквы г.Ворша.
Далейшы лёс невядомы.

Бацька - Канстанцін Дамеціевіч - 1941 Верхняе
сьвятар - Замошша,Верхняе.
Брат - Віталій  5.06.1906 - 23.06.1978 Менск
мітрафорны протаіерэй - Стоўбцы,Менск,Талочын.
Брат - Яўгеній 6.01.1908 - 16.01.1989 Даўгаўпілс
протаіерэй - Чэрасы,Узьмёны.
Брат-Іаан 6.10.1909 - протаіерэй - Паставы, Верхнядзвінск.
Брат - Веніямін  1921 псаломшчык - Язна
Сястра - Лідзія Леднік, замужам за мітрафорным протаіерэем -Мікалаем Леднікам (Дзяржынск).

Крыніцы інфармацыі:
Уладзімір Гарыдавец:інтэрнет-даведнік ”Лёсы праваслаўнага дух-ва і міран Віцебшчыны" (1919-1990)
Мітрафорны протаіерэй Павел Кандрацьевіч Ганчарук  16.03.1945

Нарадзіўся 16.03.1945 года ў в.Хабавічы Кобрынскага р-на.
1963 - закончыў СПТВ г.Драгічын.
1964 - 1967 - служба ў арміі.
1967-1973 - працаваў у калгасе в.Хабавічы.
20.03.1973 - рукапаложаны ў сан сьвятара ў г.Іванава.
1973-10.01.1984 - сьвятар на прыходах Іванаўскай вобласьці.
1982 - закончыў Маскоўскую духоўную семінарыю.
10.01.1984 - настаяцель Адзігітрыеўскай царквы г.Дзісна.
1995 -1998 настаяцель Свята-Аннінскай царквы г.Стоўбцы.
1998 - 25.01.2007 - настаяцель Пакроўскай царквы в.Балотчыцы Слуцкага р-на.
25.01.2007 - 2014 - настаяцль Петра-Паўлаўскай царквы в.Вішоў Бялынічскага р-на.
Узнагароды:
да 1995 - нададзены сан протаіерэя,
31.05.2006 - права нашэньня мітры.
Сын - Ілія - сьвятар г.Беразіно Менскай в-ці.

Крыніцы інфармацыі:
Уладзімір Гарыдавец: інтэрнет-даведнік "Лёсы праваслаўнага духавенства і міран Віцебшчыны"
(1919-1990).
mogeparhia.by-афіцыйны сайт Магілёўскай епархіі.

Мітрафорны протаіерэй Павел Кандрацьевіч Ганчарук
Мітрафорны протаіерэй Павел Кандрацьевіч Ганчарук
Протоиерей Александр Гаврилович Благовещенский Некролог протоиерею Александру Благовещенскому
Протоиерей Александр Гаврилович Благовещенский Некролог протоиерею Александру Благовещенскому
  Вельмі цікавая гісторыя царквы Святога Георгія Пабеданосца на Дзісненскіх праваслаўных Свята-Мікольскіх могілках. У1826 годзе на могілкі была перанесена Свята-Уведзенская трапезная манастырская царква, якая была перабудавана. Гэты храм быў прыпісным да Уваскрасенскай царквы і выконваў свае функцыі царквы на могілках. У 1916 годзе быў выбраны камітэт па пабудове царквы Святога Георгія Пабеданосца (ганаровым старшынём быў  Ціхан (Белавін), архіепіскап Літоўскі і Віленскі). 26.10.1916 правячы архіерэй епархіі ўрачыста асьвяціў адноўленную царкву, а 27.10 1916. перад ад’ездам у Петраград падпісаў загад аб узнагароджваньні камілаўкай сьвятара Міхаіла Кушнева за працу па пабудове царквы і за адкрыцьцё ў Дзісне царкоўна-прыходскай школы. Удалейшым Ціхан (Белавін) быў выбраны Патрыярхам Маскоўскім і ўсей Русі. Царква Святога Георгія  была разабрана і перавезена ў Стэфанполь Дзісненскага павета (цяпер - Мёрскі р-н) ў 1931 годзе. На жаль, інфармацыі пра царкву (была самастойнай ці прыпісной і якія сьвятары ў ёй служылі) няма.
Храм іконы Божай Маці Адзігітрыі  на Дзісненскіх праваслаўных могілках закладзены 23.07.1904 года, пабудаваны  ў 1908 годзе.
Пасля закрыцця ў 1944 годзе Уваскрасенскай царквы была адзіным дзеючым храмам Дзісны.
Протаіерэй Мікалай Даніілавіч Каткоўскі, 1954 год
Протаіерэй Мікалай Даніілавіч Каткоўскі, 1954 год
Протаіерэй Павел Міхайлавіч Хадакоўскі Протаіерэй Павел Міхайлавіч Хадакоўскі
Протаіерэй Павел Міхайлавіч Хадакоўскі Протаіерэй Павел Міхайлавіч Хадакоўскі