Гады служэння ў г.Дзісна
Сьвятары
Гады жыцця
1839
Яссон Манцэвіч
 
8.06.1850 - каля 1862
Аляксандр Фёдаравіч Салаў’евіч
1830 -   1.04.1911
24.06.1862 - 16.10.1866
Уладзімір Еўфіміевіч Сулкоўскі
1837 - 29.04.1886
Пачатак 1867 - 1872
Грыгорый Іаанавіч Пакроўскі
 
1872 - 31.07.1875
Іосіф Флоравіч Зенкевіч
1820 - 19.05.1879
2.09.1875 - 21.05.1876
Міхаіл Іакімавіч Іваноўскі
1824 - 1.07.1891
10.07.1876 - 24.02.1883
Васілій Аляксандравіч Нікольскі
 
11.04.1883 - 28.11.1887
Георгій Гаўрыілавіч Крастэлеў
1845--13.03.1906
6.02.1888 - 4.04.1890
Дзімітрый Мікалаевіч Лебедзеў
1842 - 4.04.1890
29.05.1890 - 1904
Мікалай Іўліянавіч Рафаловіч 
? - 1919
1904 - 28.01.1909
Марк Цітавіч Ячыноўскі 
1866 - ?
14.09.1909 - 21.01.1914
Віктар  Краскоўскі
1875--8.05.1956
Царква Свяціцеля Мікалая Цудатворца была перабудавана ў 1840 годзе з уніяцкай.16 чэрвеня 1882 года царква цалкам згарэла. Потым яна была адбудавана, але загадам Святога Сінода №1413 ад 21.01.1914 года прыход ліквідаваны і далучаны да прыхода Уваскрасенскай царквы г.Дзісна.
50-летие священства протоиерея Александра Соловьевича Некролог священнику Владимиру Сулковскому ЛЕВ №23 от 8 июня 1886 года Некролог священнику Иосифу Зенкевичу
50-летие священства протоиерея Александра Соловьевича Некролог священнику Владимиру Сулковскому ЛЕВ №23 от 8 июня 1886 года Некролог священнику Иосифу Зенкевичу
Некролог священнику Дмитрию Лебедеву Некролог протоиерею Михаилу Ивановскому
Некролог священнику Дмитрию Лебедеву Некролог протоиерею Михаилу Ивановскому
Гісторыя храма Свяціцеля Мікалая Цудатворца г.Дзісна
(матэрыялы дасланы Паўлам Лаўрыновічам з г.Глыбокае)
Васілій Аляксандравіч Нікольскі

Да 10.07.1876- - настаўнік Ворненскага прыходскага вучылішча Ковенскай г-ні.
10.07.1876 - 24.02.1883 - настаяцель Свята-Мікалаеўскай царквы г.Дзісна.
24.10.1876 - рукапаложаны ў сан сьвятара.
24.02.1883 - 25.08.1893 - настаяцель Благавешчанскай царквы в.Рымкі.
25.08.1893 - 1895 - настаяцель Багародзіца-Казанскай царквы м.Цытавяны Россіенскага павета Ковенскай губерні.
Далейшы лёс невядомы. У спісах сьвятароў Віленскай губерні пасля 1895 года няма.
Узнагароды:
Набедраннік

Крыніцы інфармацыі:
ЛЕВ за 1876-1893гг
Памятныя кніжкі Віленскай і Ковенскай г-ній за 1876-1900гг.
Георгій Гаўрыілавіч Крастэлеў      - 13.03.1906

1861 - закончыў Смаленскую духоўную семінарыю.
2.02.1867 - рукапаложаны ў сан сьвятара.
2.02.1867 - 1869 - 2-гі сьвятар Міхайлаўскай царквы г.Ліда.
1869 - 22.02.1880 - настаяцель царквы м.Аляксандраўская Слабада Ковенскага павета.
22.02.1880 - 11.04.1883 - настаяцель царквы Ражджства Прасвятой Багародзіцы в.Чарняны Брэсцкага павета Гарадзенскай губерні.
11.04.1883 - 28.11.1887 - настаяцель Свята-Мікалаеўскай царквы г.Дзісна.
28.11.1887 - 20.03.1892 - настаяцель Троіцкай царквы м.Падароск Ваўкавыскага павета.
20.03.1892 - 1894-настаяцель Пакроўскай царквы в.Збураж Брэсцкага павета.
1894 - 1896 - настаяцель Крыжаўзвіжанскай царквы в.Харабровічы Слонімскага павета.
29.11.1900 - 2-гі сьвятар Праабражэнскай царквы м.Дзятлава.
29.11.1900 - 1901 -  сьвятар Мікалаеўскай царквы в.Грушава Кобрынскага павета.
1901 - 15.02.1902 - настаяцель Міхайлаўскай царквы в.Навасёлкі Кобрынскага павета.
15.02.1902 - адхілены ад пасады (загад №741).
19.08.1902 - 13.03.1906 - 2-гі сьвятар царквы в.Грушава Кобрынскага павета.
Памёр 13.03.1906.
Узнагароды:
16.11.1886-набедраннік,
1895 - скуфья.

Жонка-Марфа.
Дачка-Марыя - закончыла Віленскае жаночае духоўнае вучылішча, настаўніца Шчучынскага царкоўна-прыхадского вучылішча.
Дачка - Варвара - закончыла Віленскае жаночае духоўнае вучылішча.

Крыніцы інфармацыі:
Літоўскія епархўяльныя ведамасьці  -1867-1900 гг.
Гарадзенскія епархіяльныя ведамасьці - 1901-1906 гг.
Памятныя кніжкі Віленскай,Ковенскай і Гарадзенскай губернній-1867-1906гг.
Грыгорый Іаанавіч Пакроўскі

Каля 1867 - 1872 - настаяцель Свята-Мікалаеўскай царквы г.Дзісна.
23.08.1873-28.12.1873 - псаломшчык Праабражэнскай царквы в.Сьвіла Дзісненскага павета (цяпер-Глыбоцкі р-н).
28.12.1873 - звольнены з правам самому шукаць месца псаломшчыка.
Далейшы лёс невядомы.

Крыніцы інфармацыі:
Памятныя кніжкі Віленскай губерні  1867-1872гг.
Літоўскія епархіяльныя ведамасьці -1873г.
Дзімітрый Мікалаевіч Лебедзеў  1842 - 4.04.1890 Дзісна.

Нарадзіўся каля 1842 года ў сям’і сьвятара Смаленскай губерні.
1865 - закончыў Смаленскую духоўную семінарыю.
24.01.1866- 03.1867 - настаўнік царкоўна-прыхадскога вучылішча м.Крожы Россіенскага павета Ковенскай губерні.
03.1867 - 1.12.1870 - 2-гі сьвятар царквы Іаана Багаслова в.Галамысль.
5.06.1867 - рукапаложаны ў сан сьвятара Аляксандрам(Дабрынін), епіскапам Ковенскім.
1.12.1870-2.03.1876 - настаяцель Крыжаўзьвіжанскай царквы м.Быстрыца Віленскага павета.
2.03.1876-21.02.1885 - настаяцель царквы Ражджства Прасвятой Багародзіцы в.Чарняны Бельскага павета.
21.02.1885-6.02.1888 - псаломшчык Мікалаеўскай царквы м.Драгічын.
6.02.1888 - 4.04.1890 - настаяцель Свята-Мікалаеўскай царквы г.Дзісна.
Памёр 4.04.1890 года. Пахаваны 6.04. у г.Дзісна каля Свята-Георгіеўскай могілкавай царквы. Адпявалі Дзісненскі благачынны Веніямін Сакалоў і 7 сьвятароў.
Жонка -  памёрла да 4.04.1890г.
Дзеці:  Стэфаніда   1868.
Іосіф Флоравіч Зенкевіч   1820 - 19.05.1879 Грыгаравічы

Нарадзіўся ў сям’і сьвятара каля  1820 года.
1843- закончыў Літоўскую духоўную семінарыю -1 разрад
27.02.1844 - рукапаложаны ў сан сьвятара.
27.02.1844 - 1869-настаяцель царквы Ражджства Прасвятой Багародзіцы г.Мельнік Бельскага павета Гарадзенскай губерні.
1869 - 1872 - прылічаны за штат (без прыхода).
1872 - 31.07.1875- настаяцель Свята-Мікалаеўскай царквы г.Дзісна.
31.07.1875 - 19.05.1879 - настаяцель Петра-Паўлаўскай царквы в.Грыгаравічы.
Памёр ад вадзянкі 19.05.1879 года. Пахаваны на могілках в.Грыгаравічы.
Узнагароды:

1861 - набедраннік,
1865  - скуфья.
Жонка - памерла да 1879.
Сын - чыноўнік на Таўрогенскай мытні.
Протаіерэй Аляксандр Фёдаравіч Салаў’евіч
1830 - 1.04.1911 .

Нарадзіўся ў г.Мазыр каля 1830 года ў сям’і сьвятара.
1849 - закончыў Літоўскую духоўную семінарыю - 2 разрад
8.06.1850 - рукапаложаны ў сан сьвятара Іосіфам (Сямашка), арх.Літоўскім і Віленскім у дамавой царкве ў Трыніполі (Вільня).
8.06.1850 - 1862 - настаяцель Свята-Мікалаеўскай царквы г.Дзісна.
1862 - 4.07.1887 - настаяцель царквы Ражджства Прасвятой Багародзіцы м.Лужкі.
У Лужках быў моцны пажар, выгарала амаль ўсё мястэчка і цалкам згарэла  царква. Пасля 25-ці гадоў служэньня сьвятар быў вельмі ўзрушаны і падаў прашэньне аб пераводзе.
4.07.1885-12.06.1887 - настаяцель Успенскай царквы м.Рабунь Вілейскага павета.
12.06.1887 - 1.04.1911 - настаяцель Успенскай царквы м.Клешчэлі Бельскага павета Гарадзенскай губерні.
Памёр 1.04.1911 года. Пахаваны на могілках м.Клешчэлі (зараз-Польшча).
Узнагароды:
- крыж і медаль у памяць вайны 1853-56 гг.,
- набедраннік,
- медаль у памяць уціхамірваньня мяцяжа 1863-64гг.,
- скуфья,
- камілаўка,
28.04.1876 - сінадальны напёрсны крыж (№1318),
9.04.1883 - Благаславеньне Св.Сінода з граматай (№637),
13.04.1886 - ордэн Св. Ганны 3 ступені,
29.11.1886 -12.06.1887 - памочнік Вілейскага благачыннага,
26.08.1887-17.03.1888 - вык.абав. Клешчэльскага благачыннага,
17.03.1888-28.07.1897 - Клешчэльскі благачынны,
27.04.1894 - нададзены сан протаіерэя(№1023),
медаль у памяць імператара Аляксандра ІІІ,
17.10.1901-ордэн Св.Уладзіміра 4 ступені---за 50-гадовую службу,
6.05.1911-паліца (памёр крыху раней).

Бацька - Феодар Сампсонавіч   1807 - 6.05.1871 Дзісна протаіерэй.
Жонка - Елена Іосіфаўна Шэлепіна  1889, дачка сьвятара -Залесьсе.

Крыніцы інфармацыі:
Памятныя кніжкі Віленскай губерні  1849-1887г.
Памятныя кніжкі Гарадзенскай губерні 1888-1911г
Літоўскія епархіяльныя ведамасьці  1863 - 1901г.
Гарадзенскія епарх.ведамасьці 1901 - 1911Г.
ЛЕВ №28-29 1900 - пра 50-ці гадовы юбілей служэньня.
Протаіерэй Марк Цітавіч Ячыноўскі 1866-

Нарадзіўся каля 1866 года ў сям’і сьвятара Гарадзенскай губерні.
1890 - закончыў Холмскую духоўную семінарыю.
24.08.1890 - 21.08.1891 - псаломшчык Міхайлаўскай царквы м.Шумск Віленскага павета.
21.08.1891 - 20.04.1897 - настаяцель Пакроўскай царквы в.Харашэвічы Ваўкавыскага павета.
1.09.1891 - рукапаложаны ў сан сьвятара.
20.04.1897 - 27.08.1902 - настаяцель царквы Ражджства Прасвятой Багародзіцы м.Лужкі.
27.08.1902 - 1904 - сьвятар Беразьвечскага жаночага манастыра.
1904 - 28.01.1909 - настаяцель Свята-Мікалаеўскай царквы г.Дзісна.
28.01.1909 -1914 - пры кіраўніцтве 1-й стралковай брыгады з прыкамандзіраваньнем да царквы 4-га стралковага палка.Удзельнічаў у ваенных дзеяннях, быў паранены.
1922 - вярнуўся з арміі дамоў.
19.06.1922 - 13.10.1922 - настаяцель Пакроўскай царквы в.Івашкевічы Ваўкавыскага павета.
23.11.1922 - 15.09.1924 - настаяцель царквы Святой Тройцы в.Псуя.
Далейшы лёс невядомы.
Узнагароды:
набедраннік,
29.03.1903 - скуфья,
1912 - камілаўка,
1922 - нададзены сан протаіерэя,
24.04.1897 - 27.08.1902 - законанастаўнік Лужскога народнага вучылішча,
1.11.1904 - 28.01.1909 - законанастаўнік Дзісненскага 2-х класнага вучылішча.
Бацька - Ціт    -14.07.1886 Лыскава, протаіерэй - Лыскава Гарадзенскай губерні.
Маці -  Софья Ігнацьеўна -  1836 - 1889 Горадня.

Крыніцы інфармацыі:
Памятныя кніжкі Віленскай губерні  -  1891-1915 гг.
Літоўскія епархіяльныя ведамасьці   -  890-1914 гг.
Метрычныя кнігі царквы в.Псуя        -  1922-1924 гг.
Протаіерэй Міхаіл Іакімавіч Іваноўскі 1824-1.07.1891

Нарадзіўся каля 1824 года ў сям’і сьвятара Гарадзенскай губерні.
1843 - закончыў Літоўскую духоўную семінарыю -1 разрад.
1844 - звольнены з-за хваробы з Санкт-Пецярбургскай духоўнай акадэміі.
15.07.1844 - 14.10.1845 - старэйшы настаўнік Беразвецкага духоўнага вучылішча.
14.10.1845 - рукапаложаны ў сан сьвятара Іосіфам (Сямашка), архіепіскапам Літоўскім.
14.10.1845 - 08.1847 - сьвятар царквы м.Валожын.
08.1847 - 28.10.1864 - настаяцель Свята-Пакроўскай царквы м.Маладэчна.
28.10.1864 - 2.09.1875 - законанастаўнік Маладзечанскай настаўніцкай семінарыі.
2.09.1875 - 21.05.1876 - настаяцель Свята-Мікалаеўскай царквы г.Дзісна.
Па прашэньню пераведзены ў Варшаўскую епархію.
21.05.1876 - 01.1885 - настаяцель Свята-Мікалаеўскага сабора г.Радам.
Быў законанастаўнікам Радамскай гімназіі.
01.1885 - 1.07.1891 - настаяцель Спаса-Праабражэнскага сабора г.Люблін.
Памёр 1.07.1891 года. Пахаваны на гарадскіх могілках г.Люблін Польшча.
Узнагароды:
- набедраннік,
11.02.1853-28.10.1864-Маладзечанскі благачынны,
- крыж і медаль у памяць вайны 1853-1856 гг.,
- скуфья,
- медаль у памяць падзей 1863-1864 гг.,
- камілаўка,
-  крыж і медаль у памяць вайны 1853-56 гг,.
13.04.1863 - сінадальны напёрсны крыж,
3.02.1869 - нададзены сан протаіерэя,
8.10.1873- ордэн Св.Ганны 3 ст.,
-ордэн Св.Уладзіміра 4 ст.,
-ордэн Св.Ганны 2 ст.,
-ордэн Св.Уладзіміра 3ст.,
1888-духаўнік 1-й Люблінскай акругі,
-благачынны Люблінскай акругі.

Крыніцы інфармацыі:
Некралог-Літоўскія епархіяльныя ведамасьці №40 1891 г.
Памятныя кніжкі Віленскай губерні 1845 - 1876 гг.
Уладзімір Еўфіміевіч Сулкоўскі 1837-29.04.1886 Пліса.

Нарадзіўся каля 1837 года ў сям’і сьвятара.
24.06.1861 - закончыў Літоўскую духоўную семінарыю - 2 разрад.
24.06.1882-рукапаложаны ў сан сьвятара Іосіфам (Сямашка), архіепіскапам Літоўскім і Віленскім.
24.06.1862 - 16.10.1866 - настаяцель Свята-Мікалаеўскай царквы г.Дзісна.
16.10.1866 - 29.04.1886 - настаяцель царквы Св.Параскевы Пятніцы в.Пліса.
22.01.1870 - 11.06.1870 - дадаткова сьвятар Мікалаеўскай царквы в.Забор’е.
Доўга хварэў і памёр ад чахоткі 29.04.1886 года. Пахаваны на старых могілках в.Пліса 1.05.1886г. Адпявалі Глыбоцкі благачынны Іаан Чарнякевіч (Кавалі) і сьвятары-К.Імшэннік Псуя), Л.Балландовіч(Забор’е), А.Расінскі(Парэчча) і Еўф.Сулкоўскі(Сьвіла).
Узнагароды:
медаль у памяць уціхамірваньня мяцяжа 1863-64гг.,
11.08.1877 - набедраннік,
25.02.1885 - скуфья.
Бацька - Еўфімій Фёдаравіч сьвятар- Сьвіла.
Жонка - Марыя Максімільянаўна Сушкевіч  1844 - пасля1890.

Крыніцы інфармацыі:
кліравыя ведамасьці Пліскай ц-вы-1873-1884гг.
некралог-ЛЕВ №23 1886