Гады служэньня ў в. Блошнікі
Сьвятары
Гады жыцьця
1839-02.1950
Пётр   Львовіч Кладніцкі
1807-15.03.1866
1850-1856
Іерэй Леў Станіслававіч Філіповіч
1826-31.12.1892
1858-1866
Іерэй Іаан Аляксандравіч Ігнатовіч
 
30.11.1866-1.01.1886
Іерэй Іакаў Васільевіч Смірноў
1836-8.12.1891
4.02.1886-11.05.1896
Іаан Канстанцінавіч Імшэннік
26.09.1859-
31.10.1896-20.08.1903
Протаіерэй Васілій Іаанавіч Бяляеў
1.01.1874 -1952
6.11.1903-15.01.1908
Іерэй Мікалай Іаанавіч Яхантаў
           -15.01.1908
3.04.1908-1944
21.06.1878-26.02.1962
1920-1921
Дыякан Аляксандр Іаанавіч Гаркуш
1881-28.06.1931
07.1944-27.11.1951
29.10.1912-1.01.1973
17.01.1952-21.06.1956
Мітрафорны протаіерэй Іаан Уладзіміравіч
Камінскі
7.05.1928--2015
18.07.1956-21.06.1962
Протаіерэй Уладзімір Грыгор’евіч Сіняўскі
1881-29.01.1864
21.06.1962-14.12.1966
Іосіф Пятровіч Паляк
1893-
     
9.12.1980-10.08.1981
Мітрафорны протаіерэй Анатолій Якаўлевіч
Каляда
5.09.1950
16.08.1981-24.06.1986
Іерэй Міхаіл Васільевіч Карандзей
24.08.1929-17.10.1991
26.07.1986-22.12.1986
Іерэй Сергій Пятровіч Мушкат
26.12.1959
22.12.1986-10.02.1990
Протаіерэй Сергій Сергіевіч Дударонак
14.10.1933-20.01.2014
26.04.1990-
Іерэй Сергій Пятровіч Мушкат
26.12.1959
 
Протаіерэй Анатолій Іваноў
24.04.1959-25.08.2017
 
Протаіерэй Аляксандр Антонавіч Карандзей
12.06.1965
2011-служыць сёньня
Протаіерэй Канстанцін Антонавіч Каляда
16.09.1949
 
Сьвятары храма в. Блошнікі
Гады служэньня ў в. Блошнікі
Царкоўнаслужыцелі
1838 -1858
панамар, дзячок  Пётр Іасафатавіч Магільніцкі
1860-1866
дзячок Іван Заблоцкі
1867-9.02.1886
псаломшчык Іван Антонавіч Гаркуш
28.03.1886-16.06.1897
псаломшчык Уладзімір Валянцінавіч Мацкевіч
3.09.1897-17.04.1898 
псаломшчык Пётр Александравіч Крэйніс
5.06.1898-23.08.1900
псаломшчык Пётр Раманцэвіч
10.09.1900-1.11.1900
псаломшчык Пётр Серапіёнавіч Благавешчанскі
1.11.1900-9.04.1901
псаломшчык Дзімітрый Пучкоўскі
30.04.1901-2.12.1911
псаломшчык Іван Антонавіч Гаркуш
19.01.1912-1920
псаломшчык Аляксандр Іванавіч Гаркуш
1920-04.1921
дыякан Аляксандр Іванавіч Гаркуш
5.01.1924-24.05.1924
псаломшчык Іаан Пешко
24.05.1924-1936
псаломшчык Уладзімір Іванавіч Бабіч
25.09.1959
псаломшчык Таццяна Граеўская
30.03.1981-
псаломшчык Нонна Якаўлеўна Каляда
Царкоўнаслужыцелі царквы в. Блошнікі
    Гісторыя царквы в.Блошнікі
Матэрыялы даслаў Павел Лаўрыновіч
(Матэрыялы даслаў Павел Лаўрыновіч)
Іерэй Аляксандр Іаанавіч Гаркуш 1881-28.06.1931

Нарадзіўся ў 1881 годзе ў сям’і псаломшчыка в.Блошнікі.
9.06.1901 -скончыў псалома-пеўчаскую школу ў г.Вільня.
12.11.1902-1.12.1910 - псаломшчык Петра-Паўлаўскай царквы м. Васілішкі Лідскага п-та.
19.01.1912-1920 - псаломшчык царквы  Свяціцеля Мікалая Цудатворцы  в.Блошнікі.
1920-1921 - дыякан на вакансіі псаломшчыка  царквы Свяціцеля Мікалая Цудатворцы  в.Блошнікі.

04.1921-27.02.1924 - настаяцель Свята-Пакроўскай царквы в.Асінагарадок (сёньня - Пастаўскі р-н).
27.02.1924-2.05.1928 - настаяцель царквы Свяціцеля Мікалая Цудатворцы  в.Юдыцына (сёньня -Шаркоўшчынскі р-н).
2.05.1928-14.11.1930 - настаяцель Свята-Іосіфаўскай царквы м.Ільля Вілейскага п-та.
14.11.1930-28.06.1931 - настаяцель Петра-Паўлаўскай царквы м.Празарокі (Глыбоцкі р-н).
Памёр 28.06.1931 года. Пахаваны 30.06. на паперці царквы м.Празарокі; адпявалі - Дзісненскі благачынны Нікіфар Майсяёнак (Стэфанполь) і сьвятары - Уладзімір Сіняўскі (Чарневічы) і Антоній Зыбайла (Блошнікі).
Бацька - Іван Антонавіч - псаломшчык - Блошнікі, Россіены.
Маці - Надзея Якаўлеўна.
Сястра - Екацярына 19.02.1878.
Жонка - Агафья Мікалаеўна 24.01.1882-.
Сын - Вячаслаў 29.11.1908-.
Сын - Яўгеній 12.12.1910-
Дачка - Серафіма 24.02.1913-
Сын - Анатолій 5.08.1916-
Дачка - Людміла 17.11.1922.

Крыніцы інфармацыі:
Літоўскія епархіяльныя ведамасьці 1900-1916;
G.Sosna-«Hierarchia i kler kościoła prawosławnego w granicach II Rzeczypospolitej i Polski powojennej w XIX- XXI wieku” - Ryboly - 2012;
Метрычныя кніжкі царквы в.Асінагарадок 1921-1924;
Метрычныя кніжкі царквы м.Празарокі 1930-1931;
Метрычныя кніжкі царквы в.Блошнікі 1878;
Кліравыя ведамасьці царквы в.Блошнікі 1916.
Іерэй Іаан Аляксандравіч Ігнатовіч 1836 - пасьля 1912

Нарадзіўся ў сям’і сьвятара в.Ігуменава Дзісненскага п-та.
1857 - скончыў Літоўскую духоўную семінарыю - 2 разрад.
1857 - рукапаложаны ў сан сьвятара.
1857-06/1866 - настаяцель Рызапалажэнскай царквы 
в.Блошнікі.
06.1866 -16.07.1886 - настаяцель царквы Узьдзвіжаньня
Крыжа Гасподняга в.Цвеціна.
16.07.1886 - прылічаны за штат.
17.01.1887-14.08.1899 - настаяцель царквы Нараджэньня
Прасьвятой Багародзіцы с.Казачызна Нова-Аляксандраўскага п-
та Ковенскай губерні.
14.08.1899-30.08.1900 - настаяцель  царквы в.Горкі Кобрынскага
п-та Гарадзенскай г-ні.
30.08.1900 - прылічаны за штат. Жыў у Цвеціна.
Узнагароды і асаблівыя адзнакі:
- медаль у памяць уціхамірваньня мяцяжа 1863-1864,
10.11.1873 - набедраннік,
27.10.1869-30.11.1873 - памочнік Дзісненскага благачыннага.
Бацька - Аляксандр, сьвятар-Ігуменава (цяпер  Шкунцікі
Шаркоўшчынскага р-на).
Брат - Васілій 1833-1.11.1898 Крайск Вілейскага п-та, ЛДС - 1855,
сьвятар - Весялова, Цыцына; некралог ЛЕВ №52 1898.
Жонка - Юлія (Іозэфа) Венедыктаўна Любінская 1840-8.01.1912
Цвеціна, дачка сьвятара царквы м.Новы Пагост.
Дачка - Пелагія Скіпетрава 7.10.1858, жонка  губернскага
сакратара Мікалая  Іванавіча Скіпетрава 1858 г.н., вянчалісь
12.09.1876 у царкве в.Цвеціна.
Дачка - Марыя Караткевіч 1865 г.н., Віленскае жаночае духоўнае
вучылішча, жонка судзебнага следчага Віцебскага акружнога
суда, цітулярнага саветніка Антона Васільевіча.
Дачка - Любоў 1.05.1867 - 7.10.1868 Цвеціна.
Сын - Канстанцін 6.10.1870.
Дачка - Сафія 5.12.1874-1.01.1881 Цвеціна.
Крыніцы інфармацыі:
Літоўскія епархіяльныя ведамасьці 1863-1900;
Метрычныя кніжкі царквы в.Цвеціна 1858-1889,1912-1913.
Іерэй Іакаў Васільевіч Смірноў 1836-8.12.1891

Нарадзіўся ў 1836 годзе ў сям’і сьвятара Галубінскага п-та Калужскай губ-ні.
1862 - скончыў Літоўскую духоўную семінарыю - 2 разрад.
        -30.11.1866 - настаўнік Крэцінгенскага народнага вучылішча Ковенскай г-ні.
30.11.1866-1.01.1886 - настаяцель  Рызапалажэнскай царквы в.Блошнікі.
30.11.1866 - рукапаложаны ў сан сьвятара Аляксандрам (Дабрыніным), епіскапам Ковенскім, вікарыем Літоўскай епархіі.
1.01.1886-6.10.1888 - настаяцель  Свята-Троіцкай царквы г.Россіены Ковенскай губ-ні.
6.10.1888-8.12.1891 - настаяцель Свята-Успенскай царквы м.Касута Вілейскага п-та.
Памёр 8.12.1891 года. Пахаваны на могілках м.Касута.
Узнагароды і асаблівыя адзнакі:
1.11.1872 - набедраннік (№1096),
30.11.1873-11.07.1877 - памочнік Дзісненскага благачыннага,
16.04.1877 - скуфья.
Жонка - Ганна Іванаўна Холмінская - да 1891, дачка сьвятара с.Маркава Галубінскага п-та Калужскай г-ні.
Дзеці:
1)Дзімітрый - 24.10.1866-6.11.1866, Крэцінга.
2)Іаан  - 23.09.1867-2.03.1899, Радзівілішкі Шавельскага п-та, сьвятар - Рымкі, Цытавяны, Шадава.
3) Ганна  Ягуднінская - 22.11.1868 г.н.,  жонка настаўніка Россіенскага павятовага вучылішча Мікалая Іванавіча Ягуднінскага (1865 г.н.), вянчалісь 1.05.1888 у царкве г.Россіены.
4)Марыя Канцэвіч -  1.04. 1873 г.н., скончыла Віленскае жаночае духощнае вучылішча; жонка сьвятара Уладзіміра Канцэвіча (Глыбокае),  вянчалісь 7.02.1892 у царкве м.Цытавяны Ковенскага п-та.
5)Сафія  - 1874 г.н.
6)Аляксандр  - 23.10.1875 г.н., сьвятар - Глыбокае, Груздава.
7)Кацярына -  1.10.1877 г.н., настаўніца вучылішча пры жаночым манастыры г.Вільня.
8)Надзея -  1882 г.н.

Крыніцы інфармацыі:
некралог-Літоўскія епархіяльныя ведамасьці №52 1891;
Літоўскія епархіяльныя ведамасьці 1866-1915;
Метрычныя кніжкі царквы в.Блошнікі 1867-1886;
Метрычныя кніжкі царквы м.Цытавяны 1892;
Метрычныя кніжкі царквы м.Крэцінга 1866;
Метрычныя кніжкі царквы г.Россіены 1888.
Протаіерэй Уладзімір Грыгор’евіч Сіняўскі
26.05.1881-29.01.1964

Нарадзіўся ў 1881 годзе ў в.Тупічына Дзісненскага павета.
1901 - скончыў настаўніцкую семінарыю г.Маладзечна.
1.09.1901-1905 - загадчык 2-класнай школы в.Бакшты Ашмянскага п-та.
1904-1905 - экстэрнам здаў іспыты за курс багаслоўскіх навук пры Літоўскай ДС.
30.07.1906-1.08.1924 - настаяцель царквы Свяціцеля Мікалая Цудатворцы м.Новы Пагост.
30.07.1906 - рукапаложаны ў сан сьвятара Нікандрам(Малчанавым), архіепіскапам Літоўскім і Віленскім.
06.1919 - часова пераехаў ў г.Вільня, служыў у Пакроўскай царкве в.Інтурка Віленскага п-та. Прыняў польскае грамадзянства, знаходзіўся пад следствам польскіх улад за канфлікт з ксяндзамі з-за капліцы ля касьцёла, быў асуджаны на 2 месяцы турмы.
1.08.1924-18.10.1924 - настаяцель Мікалаеўскай царквы в.Турэйск Лідскага п-та.
29.11.1924 - прылічаны за штат.
16.12.1925-29.05.1926 - настаяцель царквы Свяціцеля Мікалая Цудатворцы м.Новы Пагост.
29.05.1926-28.11.1933 - настаяцель царквы Свяціцеля Параскевы в.Чарневічы.
28.11.1933-21.05.1935 - настаяцель Свята-Ільінскай царквы в.Нарач Вілейскага п-та.
18.07.1935-14.12.1936 - настаяцель царквы с.Нікольск Стаўбцоўскага благачыньня.
14.12.1936 - прылічаны за штат.
10.07.1937-23.05.1941 - настаяцель Ільінскай царквы в.Іоды  (цяпер Шаркоўшчынскі р-н).
1939 - арыштаваны, тры месяцы быў пад следствам.
23.05.1941- арыштаваны УНКДБ па Вілейскай вобласці і памешчаны ў турму г.Вілейкі. Абвінавачаны ва ўдзеле ў бандфарміраваннях.
24.06.1941 - этапіраваны ў турму г.Разань, дзе быў да 10.09.1941.
10.09.1941 - згодна Загаду Прэзідыўма Вярх.Савета СССР ад 12.08.1941 аб амністыі польскіх грамадзян, быў вызвалены і накіраваны ў г.Бузулук Куйбышаўскай вобласці для залічэньня ваенным капеланам у армію Андэрса.
15.09.1941 - лічыўся ваенным капеланам і ў канцы 1941 года выехаў на зборны пункт польскіх грамадзян у г.Куйбышаў.
28.06.1942-30.09.1942 - арыштаваны УНКДБ па Куйбышаўскай в-ці і быў пад следствам, вызвылены за недаказанасьцю віны.
30.09.1942-03.1946 - заўгас і старэйшы гароднік ў доме польскіх інвалідаў у с.Вялікая Канстанцінаўка Куйбышаўскай в-ці, звяртаўся ў мясцовае епархіяльнае упраўленьне з просьбай выдаць антымінс, так як не меў магчымасьці служыць у царкве, то служыў літургіі дома.
06.1946-18.10.1946 - вярнуўся і жыў у доме маці ў в.Чарневічы.
18.10.1946-26.12.1947 - настаяцель царквы в.Качановічы Пінскага р-на.
26.12.1947-26.11.1949 - настаяцель Спаса-Еўфрасіньеўскай царквы г.Полацк.
26.11.1949 - арыштаваны УМДБ па Полацкай в-ці і сядзеў у Полацкай турме. Абвінавачваўся ў антысавецкай агітацыі і ва ўдзеле ў польскіх нацыяналістычных арганізацыях.
9.09.1950  - пастановай Асобай нарады пры МДБ СССР (пратакол №41) вынесены прысуд:10 гадоў Выпраўленчых працоўных лагераў, быў у няволі ў Асобым лагеры МУС №7(Азёрны лагер) у г.Братск Іркутскай в-ці.
23.05.1956 - вызвалены з няволі па Загаду Прэзідыўма Вярхоўнага Савета СССР ад 3.09.1955 і вярнуўся ў г.Полацк.
18.07.1956-21.06.1962 - настаяцель Мікалаеўскай царквы в.Блошнікі Мёрскага р-на.
21.06.1962 - прылічаны за шташ з прадастаўленьнем пенсіі.
24.12.1992 - рэабілітаваны пракуратурай Віцебскай в-ці.
Памёр 29.01.1964 года. Пахаваны ля царквы в.Блошнікі.
Узнагароды і асаблівыя адзнакі:
1914 - набедраннік,
10.04.1916 - скуфья,
18.12.1923 - Друйскі благачынны,
26.12.1947-26.11.1949 - Полацкі благачынны,
1957- паліца.
Жонка - Клаўдзія Мікалаеўна.
Дачка - Людміла 22.08.1909
Дачка - Ангеліна 4.09.1916
Сястра - Марыя, настаўніца царкоўна-прыходскай школы в.Перабродзьдзе

Крыніцы інфармацыі:
Уладзімір Гарыдавец: інтэрнет-даведнік ”Лёсы праваслаўнага духавенства і міран Віцебшчыны" 1917-1990;
Літоўскія епархіяльныя ведамасьці 1906-1916;
Метрычныя кніжкі царквы в.Новы Пагост 1906-1918;
Hierarchia i kler kościoła prawosławnego w granicach II Rzeczypospolitej i Polski powojennej w XIX- XXI wieku - Ryboly - 2012.
Іерэй Мікалай Іаанавіч Яхантаў      -15.01.1908

Нарадзіўся ў Кастрамской губерні.
           -25.11.1896 - псаломшчык Стэфанаўскай царквы г.Кастрама.
25.11.1896-20.09.1898 - псаломшчык царквы Узьнясеньня Гасподняга с.Новабярозава Бельскага п-та Гарадзенскай губ-ні.
20.09.1898-6.11.1903 - дыякан на вакансіі псаломшчыка Свята-Георгіеўскай царквы м.Шадава Шавельскага п-та Ковенскай губ-ні.
6.11.1903-15.01.1908 - настаяцель  Рызапалажэнскай царквы в.Блошнікі.
14.11.1903 - рукапаложаны ў сан сьвятара.
1.03.1904-15.01.1908 - законанастаўнік Блошнікскага народнага вучылішча.
Памёр 15.01.1908 года. Пахаваны ля царквы в.Блошнікі.

Жонка - Марыя.
Сын - Мікалай 6.05.1874-17.12.1918, Перм;  ЛДС - 1896; сьвятар - Казяны, Перм, кананізаваны як сьвятапакутнік.
Дачка - Алена, скончыла Віленскае жаночае духоўнае вучылішча.
Дачка - Надзея Зыбайла 19.07.1888-1956,  Гайнаўка Польшча, жонка сьвятара Антонія Зыбайла (Блошнікі, Польшча).

Крыніцы інфармацыі:
Літоўскія епархіяльныя ведамасьці 1896-1909;
Кастрамскія епархіяльныя ведамасьці №24 1896.
Мітрафорны протаіерэй Іаан Уладзіміравіч Камінскі
7.05.1928-6.09.2015

Нарадзіўся 7.05.1928 года ў сям’і царкоўнага старасты в.Порплішча Докшыцкага п-та.
1946 - скончыў 7-гадовую школу ў в.Порплішча.
1950 - скончыў Менскую духоўную семінарыю.
4.10.1950 - рукапаложаны ў сан дыякана.
8.10.1950 - рукапаложаны ў сан сьвятара Піцірымам (Свірыдавым), архіепіскапам Менскім і Беларускім.
8.10.1950-17.01.1952 - настаяцель Георгіеўскай царквы в.Тумілавічы Докшыцкага р-на.
17.01.1952-21.06.1956 - настаяцель царквы Свяціцеля Мікалая Цудатворцы в.Блошнікі.
21.05.1952-21.06.1956 - сьвятар Петра-Паўлаўскай царквы в.Празарокі ( Глыбоцкі р-н).
21.06.1956-1968 - настаяцель царквы А.Неўскага в.Верцялішкі Шчучынскага р-на.
1966-1968 - сьвятар Свята-Уладзімірскай  Занёманскай царквы г.Гародня.
1968-2005 - настаяцель Свята-Міхайлаўскай царквы (потым кафедральнага сабора) г.Мазыр.
2005 - прылічаны за штат.
Памёр 6.09.2015 года. Пахаваны на тэрыторыі Петра-Паўлаўскай царквы г.Светлагорск. Адпявалі - епіскап Гомельскі Стэфан і сьвятары Тураўскай і Гомельскай епархій.
Узнагароды:
- набедраннік,
1955 - скуфья (да Пасхі),
- нададзены сан протаіерэя,
6.06.2011 - Ордэн князя Данііла Маскоўскага 1 ступені,
- мітра,
- духаўнік Тураўскай епархіі.
Жонка - Людміла Ігнацьеўна Пілімон, вянчалісь у 1950 годзе.
Сын - Георгій 10.04.1953, протаіерэй - Калінкавічы.

Крыніцы інфармацыі:
Іерэй Уладзімір Гарыдавец: інтэрнет-даведнік ”Лёсы праваслаўнага духавенства і міран Віцебшчыны(1917-1990)”
Царкоўнае слова №20 2006;
http://www.eparhiya.by/1414-otoshel-ko-gospodu-stareyshiy-klirik-belorusskoy-pravoslavnoy-cerkvi-protoierey-ioann-kaminskiy.html;
http://www.turov.by/news/2015/09/07.
Іерэй Леў Станіслававіч (Стэфанавіч) Філіповіч
1825-31.12.1892


Нарадзіўся ў 1825 годзе ў сям’і дзячка царквы м.Маладэчна.
1849 - скончыў Літоўскую духоўную семінарыю.
1850 - рукапаложаны ў сан сьвятара.
1850-1856 - настаяцель Рызапалажэнскай царквы в.Блошнікі.
1863-25.01.1866 - настаяцель Свята-Георгіеўскай царквы в.Сітцы (сёньня  Докшыцкі р-н).
1866-1892 - настаяцель Свята-Успенскай царквы м.Дабутава Свянцянскага п-та.
1892 - прылічаны за штат.
Памёр 31.12.1892 года. Пахаваны  2.01.1893  на царкоўным цьвінтары м.Дабутава; адпявалі сьвятары: Мікалай Кустаў (Засьвір), Антоній Сцяпура (Святляны), Міхаіл Красоўскі (Спягла), Канстанцін Акуліч (Маркава).
Узнагароды і асаблівыя адзнакі:
-  крыж і медаль у памяць вайны 1853-56гг,
- набедраннік,
1863-1864 - Мядзельскі віцэ-благачынны,
- медаль у памяць уціхамірваньня паўстаньня  1863-64гг.,
19.01.1870-1876 - духаўнік Свянцянскага благачыньня,
15.04.1872 - скуфья,
16.04.1877 - камілаўка.
Бацька - Станіслаў Ігнацьевіч 1794 г.н., дзячок царквы м.Маладэчна.
Маці - Марцыяна 1794 г.н.
Брат - Іаан 1819-2.01.1890, Рускае Сяло Свянцянскага п-та, сьвятар - Ажуны Вілейскага п-та, Рускае Сяло.
Брат - Вікенцій  1827 г.н., псаломшчык - Забор’е.
Жонка - Стэфаніда Мікалаеўна, 1831-29.10.1877,  Арцюхскія могілкі.
Дзеці:
1)Стэфаніда Баярчук 1859 г.н., жонка Кліменція Дарафеевіча Баярчука (1854 г.н) - настаўніца Дабутаўскага  народнага вучылішча (вянчалісь 16.05.1877 у царкве м.Дабутава).
2)Аляксандр 1864-20.12.1866 Дабутава.
3)Алена Мацэеўская 1.12.1869,  жонка двараніна Эдуарда Паўлавіча (1862 г.н.), вянчалісь 2.02.1892 у царкве м.Дабутава.
4)Леў 11.11.1871-16.01.1874,  Дабутава.
5)Уладзімір 1.04.1873
6)Елізавета, у 1903 годзе памочніца наглядчыцы 2-га дзіцячага прыюта г.Вільня.

Крыніцы інфармацыі:
Літоўскія епархіяльныя ведамасьці 1863-1893;
Метрычныя кніжкі царквы в.Цвеціна 1851-1856;
Метрычныя кніжкі царквы м.Дабутава 1866-1893;
Дзяніс Лісейчыкаў. Сьвятар у беларускім соцыуме: прасапаграфія ўніяцкага духавенства 1596-1839 гг. - Менск: Беларусь, 2015.
Іерэй Міхаіл Васільевіч Карандзей 24.08.1929-17.10.1991

Нарадзіўся 24.08.1929 года ў в.Ліпчыкі Ветрынскага р-на.
З 1936 года жыў у г.Полацку.
1941-1944 - панамар у Сафійскім Саборы г.Полацка.
1944 - вывезены немцамі ў Нямеччыну, вярнуўся ў кастрычніку 1945 года.
1946 - скончыў курсы кіроўцаў (вадзіцелей) у Полацку.
1946-1950 - працаваў кінамеханікам і матарыстам у Полацкім раённым аддзеле кінафікацыі.
1950-1953 - начальнік Шаркоўшчынскага раённага аддзела кінафікацыі.
1953-1958 - кінамеханік у Полацкім раённым аддзеле культуры.
1958-1961 - працаваў на чыгуначнай станцыі ў г.Полацку.
1961-1978 - кінамеханік у Полацкім доме санітарнай асьветы, узнагароджаны медалём ”За працоўныя заслугі”, прысвоена званне ”Лепшы кінамеханік БССР”, занесены на абласную Дошку гонару.
1968 - скончыў вячэрнюю СШ у г.Полацку.
1978 - рукапаложаны ў сан дыякана.
1978-1981 - дыякан Казанскай царквы г.Віцебска.
1978-1984 - вучоба на завочным аддзяленьні Маскоўскай духоўнай семінарыі.
1981 - рукапаложаны ў сан сьвятара.
16.08.1981-24.06.1986 - настаяцель царквы Свяціціцеля Мікалая Цудатворцы в.Калінавая.
24.06.1986-24.02.1988 - настаяцель Спаса-Еўфрасіньеўскай царквы г.Полацк.
24.02.1988-10.01.1990 - настаяцель Свята-Ільінскай царквы г.Ворша.
10.01.1990-17.10.1991 - настаяцель  царквы Праабражэньня Гасподняга в.Шпакоўшчына Полацкага р-на.
Памёр 17.10.1991 года. Пахаваны на могілках в.Шпакоўшчына.
Брат - Антоній 16.08.1927-13.10.1998, Пліса, протаіерэй - Забор’е, Пліса.

Крыніцы інфармацыі:
Іерэй Уладзімір Гарыдавец: інтэрнет-даведнік ”Лёсы праваслаўнага духавенства і міран Віцебшчыны(1917-1990)”.
Іерэй Сергій Пятровіч Мушкат 26.12.1959
Нарадзіўся  26.12.1959 года ў в.Абруб-Беразвецкі Глыбоцкага р-на.
1975 - скончыў сярэднюю школу.
1975-1979 - вучоба ў Гарадоцкім саўгасе-тэхнікуме.
1979-1981 - служба ў арміі.
1981-1986 - працаваў аўтамеханікам.
13.07.1986 - рукапаложаны ў сан дыякана Філарэтам (Вахрамеевым), мітрапалітам Менскім і Беларускім у Свята-Духавым кафедральным саборы г.Менска.
20.07.1986 - рукапаложаны ў сан сьвятара мітрапалітам Філарэтам у кафедральным саборы г.Менска.
26.07.1986 - настаяцель царквы Свяціцеля Мікалая Цудатворцы в.Калінавая.
-ня служыў па стану здароў’я.
     -26.04.1990 - працаваў аўтамеханікам і інжынерам у саўгасе”Азярцы”.
26.04.1990 - настаяцель царквы Свяціцеля Мікалая Цудатворцы в.Калінавая.
Адмовіўся ад сьвятарства і працаваў на розных пасадах у саўгасе ”Азярцы”.

Крыніцы інфармацыі:
Іерэй Уладзімір Гарыдавец: інтэрнет-даведнік ”Лёсы праваслаўнага духавенства і міран Віцебшчыны (1917-1990)”;
Журнал Маскоўскай Патрыярхіі 1986-1987.
Мітрафорны протаіерэй Анатолій Якаўлевіч Каляда 5.09.1950

Нарадзіўся 5.09.1950 года ў сям’і сьвятара в.Рубель Столінскага р-на.
1967 - скончыў СШ у в.Вялемічы Столінскага р-на.
1971 - скончыў фізіка-матэматычны факультэт Брэсцкага педагагічнага інстытута і завочна Маскоўскі народны інстытут мастацтваў па класе акардэона.
1971-1972 - настаўнік фізікі і матэматыкі ў СШ в.Аздамічы і в.Рубель Столінскага р-на.
1972-1973 - служба ў арміі.
1973 - застаўся працаваць у воінскай часці г.Ліепая Латвія.
1974-1976 - настаўнік фізікі ў СШ №2 г.Ліепая.
1976-1979 - старэйшы выкладчык фізікі ў Рыжскім педагагагічным універсітэце.
1980 - галоўны энергетык у зверасаўгасе ”Гробіня” Ліепайскага р-на.
17.10.1980 - рукапаложаны ў сан дыякана.
19.10.1980 - рукапаложаны ў сан сьвятара Філарэтам (Вахрамеевым), мітрапалітам Менскім і Беларускім у Мікалаеўскай царкве г.Навагрудка.
9.12.1980-10.08.1981 - настаяцель царквы Свяціцеля Мікалая Цудатворцы в.Блошнікі.
10.08.1981-24.12.1982 - настаяцель царквы Праабражэньня Гасподняга г.Чашнікі.
24.12.1982-6.10.1986 - настаяцель царквы Святой Ганны г.Стоўбцы Менскай вобласьці.
2008 - скончыў Маскоўскую духоўную акадэмію (кандыдат багаслоў’я).
6.10.1986 - служыць сёньня  - настаяцель царквы благавернага князя Аляксандра Неўскага г.Патсдам Нямеччына.
Узнагароды:
1993 - Ордэн Святога князя Данііла Маскоўскага ІІІ ступені,
1996 - Патрыяршая грамата,
1997- наперсны крыж з упрыгожваньнямі,
2000 - Ордэн Святога князя Уладзіміра ІІІ ступені,
2000 - Грамата Патрыяршага Экзарха ўсей Беларусі,
2004 - мітра,
2005 - Грамата архіепіскапа Берлінскага і Германскага,
2006 - Патрыяршая грамата,
2010 - Ордэн Святога князя Уладзіміра ІІ ступені,
2012 - служэньне літургіі з адчыненнымі царскімі вратамі “да Херувімскай”,
2013 - Грамата Сінода Беларускай Праваслаўнай Царквы.
Бацька - Іакаў Грыгор’евіч 6.09.1919-20.01.1996, Глыбокае;  мітрафорны протаіерэй - Браслаў.
Маці - Тацьяна Грыгор’еўна 5.03.1922-6.06.2004,  Глыбокае.
Брат - Іаан  27.08.1947-20.09.1984, Глыбокае;  дыякан - Глыбокае.
Брат - Мікалай 19.05.1959, протаіерэй - Паставы,  Віцебск.
Сын - Данііл 11.02.1975, дыякан - Патсдам.

Крыніцы інфармацыі:
Іерэй Уладзімір Гарыдавец: інтэрнет-даведнік ”Лёсы праваслаўнага духавенства і міран Віцебшчыны(1917-1990)”.
Протаіерэй Васілій Іаанавіч Бяляеў  1.01.1874-1952.

1888 - скончыў Віцебскае духоўнае вучылішча -2 разрад.
1894 - скончыў Віцебскую духоўную семінарыю - 1 разрад.
16.06.1894-6.08.1895 - псаломшчык царквы Прападобнай Еўфрасініі Полацкай м.Росіца Дрыссенскага п-та.
6.08.1895 - рукапаложаны ў сан дыякана.
6.08.1895-31.10.1896 - дыякан на вакансіі псаломшчыка царквы м.Росіца.
31.10.1896-20.08.1903 - настаяцель Рызапалажэнскай царквы в.Блошнікі.
14.11.1896 - рукапаложаны ў сан сьвятара Іеранімам (Экзэмплярскім), архіепіскапам Літоўскім і Віленскім.
20.08.1903-02.1921 - настаяцель Свята-Ільінскай царквы в.Ігуменава (сёньня Шкунцікі Шаркоўшчынскага р-на).
02.1921-16.05.1927 - настаяцель царквы Архангела Міхаіла Сніпішкі (р-н  г.Вільня).
1925-1936 - у кліры  царквы Свяціцеля Мікалая Цудатворцы г.Вільня.
16.05.1927-17.11.1928 - настаяцель царквы Свяціцеля Мікалая Цудатворцы г.Вільня.
1947 - настаяцель Свята-Троіцкай царквы г.Вількамір Летува.
- прылічаны за штат.
Памёр ў 1952 годе. Пахаваны на могілках г.Горадня.
Узнагароды і асаблівыя адзнакі:
19.03.1904 - набедраннік,
2.04.1911 - скуфья,
1.03.1912-1916 - духаўнік Дзісненскага благачыньня,
10.04.1916 - камілаўка,
да 1926 - нададзены сан протаіерэя,
1926-1929-1936 - благачынны акругі Вільня-Трокі,
25.11.1896-1.03.1903 - законанастаўнік Празароцкага народнага вучылішча.
18.01.1897-1.03.1903 - законанастаўнік Блошнікскага народнага вучылішча.
14.12.1903-1916 - законанастаўнік Ігуменскага народнага вучылішча.
Жонка - Сафія Іванаўна Афонская, 18.06.1874 г.н., дачка сьвятара Лявонпаль, Пліса; вянчалісь 2.06.1895 у царкве в.Лявонпаль.
Дачка - Любоў 12.06.1896 г.н.
Дачка - Вера 13.03.1898 г.н., настаўніца Вінаградскага народнага вучылішча (у 1916 годзе).
Сын - Сергій,  24.09.1900-29.07.1970, Вільня;  протаіерэй - Віленская епархія.
Сын - Уладзімір, 4.06.1903-16.03.1990,  Вільня, Архіепіскап Віленскі і Літоўскі -Віктарын.
Сын - Мікалай 4.12.1908 г.н.
Дачка - Надзея 17.06.1911 г.н.

Крыніцы інфармацыі:
Полацкія епархіяльныя ведамасьці 1888-1896;
Літоўскія епархіяльныя ведамасьці 1896-1916;
Метрычныя кніжкі царквы в.Ігуменава 1916-1921;
Кліравыя ведамасьці царквы м.Пліса 1904;
G.Sosna -Hierarchia i kler kościoła prawosławnego w granicach II Rzeczypospolitej i Polski powojennej w XIX- XXI wieku - Ryboly - 2012;
Алфавітны спіс сьвятароў і царкоўнаслужыцеляў Віленскай епархіі  за 1933 год;
Кліравыя ведамасьці царквы в.Ігуменава 1916
.
Протаіерэй Канстанцін Антонавіч Каляда 16.09.1949
Нарадзіўся 16.09.1949 года ў в.Рубель Столінскага р-на.
1967 - скончыў Драгічынскае СПТВ-29.
1968-1970 - служба ў арміі.
1970-1979 - працаваў у калгасе в.Рубель.
1979-1981 - праца кіроўцам у аўтабазе.
- вучоба ў Маскоўскай духоўнай семінарыі (адзін курс).
12.07.1981 - рукапаложаны ў сан дыякана.
19.07.1981 - рукапаложаны ў сан сьвятара.
1981-1984 - сьвятар у Іванаўскай вобласьці.
1984-16.01.1990 - настаяцель Крыжаўздзьвіжанскай царквы с.Сухаполь Пружанскага р-на.
16.01.1990 - служыць сёньня - настаяцель Петра-Паўлаўскай царквы в.Празарокі.
2011 - служыць сёньня - настаяцель царквы Свяціціцеля Мікалая Цудатворцы в.Калінавая.
Узнагароды:
      - нададзены сан протаіерэя,
26.04.2011 - наперсны крыж з упрыгожваньнямі,
2011 - паліца,
2018-

Крыніцы інфармацыі:
Іерэй Уладзімір Гарыдавец: інтэрнет-даведнік ”Лёсы праваслаўнага духавенства і міран Віцебшчыны (1917-1990)”.
Протаіерэй Сергій Сергіевіч Дударонак
14.10.1933-20.01.2014

Нарадзіўся 14.10.1933 года ў в.Тупічына (сёньня Мёрскі р-н).
1951 - скончыў 7-гадовую школу.
1952-1955 - служба ў арміі.
1955-1956 - вучоба ў школе майстроў-будаўнікоў г.Полацк.
1956-1962 - майстар і брыгадзір на будаўніцтве г.Новаполацка.
1962-1972 - брыгадзір-мантажнік у будаўнічых арганізацыях г.Новаполацк.
1964-1967 - вучоба на завочным аддзяленьні Саратаўскага тэхнікума мантажнікаў.
1972-1984 - прараб у г.Новаполацку.
20.09.1984-22.11.1986 - панамар Спаса-Еўфрасіньеўскай царквы г.Полацк.
22.11.1986 - рукапаложаны ў сан дыякана Філарэтам (Вахрамеевым), мітрапалітам Менскім і Беларускім у кафедральным Свята-Духавым саборы г.Менска.
22.11.1986-10.02.1990 - настаяцель царквы Свяціцеля Мікалая Цудатворцы в.Калінавая.
29.11.1986 -- рукапаложаны ў сан сьвятара мітрапалітам Філарэтам у кафедральным саборы г.Менска.
10.02.1990-3.05.1990 - настаяцель Спаса-Еўфрасіньеўскай царквы г.Полацк.
3.05.1990 - 2-гі сьвятар Спаса-Еўфрасіньеўскай царквы г.Полацк.
2011-20.01.2014 - сьвятар царквы іконы Божай Маці "Нечаянная Радасць" г.Новаполацк.
Памёр 20.01.2014 года. Пахаваны 22.01. на могілках Свята-Еўфрасіньеўскага манастыра.

Крыніцы інфармацыі:
Іерэй Уладзімір Гарыдавец: інтэрнет-даведнік ”Лёсы праваслаўнага духавенства і міран Віцебшчыны(1917-1990)”.

   Дата заснаваньня прыхода невядомая. У 1772 годзе існавала ўніяцкая царква Галубіцкага дэканату. У  1839 годзе адбылось ўз’яднаньне  ўніятаў з праваслаўнымі і царква Палажэння Рызы Прасвятой Багародзіцы ва Улахерне в.Блошнікі адносілась да Паддзісненскага благачыньня Беларускай епархіі. У 1840 годзе на сродкі памешчыкаў, якія жылі на тэрыторыі прыхода, царква была перабудавана. У 1842 годзе Дзісненскі павет быў далучаны да Віленскай губерні і  доўгі час у прыходскім жыцьці істотных змен не адбывалася. 5 ліпеня 1905 года з ініцыятывы мясцовага сьвятара Мікалая Яхантава пачалось будаўніцтва новай каменнай царквы Свяціцеля Мікалая Цудатворцы. Пасьля смерці айца Мікалая працай на будоўлі храма кіраваў іерэй Антоній Зыбайла і 20.07.1910  царква была асьвечана.
  Царква ў Блошніках ніколі не зачынялась, але ў 1964 годзе вёску перайменавалі ў Калінавая. Тым не меньш, да пачатку 1980-х царква афіцыйна  узгадваецца ў в.Блошнікі. На жаль, прыход застаўся нешматлікім і абслугоўваецца сьвятарамі з другіх цэркваў.
Веснік Віленскага Свята-Духаўскага брацтва №11 1916.  6.08.1916 архіепіскап Ціхан (Беллавін) у Блошніках.
Веснік Віленскага Свята-Духаўскага брацтва №11 1916. 6.08.1916 архіепіскап Ціхан (Беллавін) у Блошніках.
Веснік Віленскага  Свята-Духаўскага брацтва № 20 1909.   30.05.1909   архіепіскап Нікандр (Малчанаў) у Блошніках.
Веснік Віленскага Свята-Духаўскага брацтва № 20 1909. 30.05.1909 архіепіскап Нікандр (Малчанаў) у Блошніках.
Веснік Віленскага  Свята-Духаўскага брацтва № 19 1913.    25.08.1913   архіепіскап Елеўферый (Богаяўленскі) у Блошніках.
Веснік Віленскага Свята-Духаўскага брацтва № 19 1913. 25.08.1913 архіепіскап Елеўферый (Богаяўленскі) у Блошніках.
ЛЕВ №43 1897
ЛЕВ №43 1897
ЛЕВ №36 1900
ЛЕВ №36 1900
ЛЕВ №24 1894
ЛЕВ №24 1894
Bloshniki9
Протаіерэй Уладзімір Грыгор’евіч Сіняўскі
Протаіерэй Уладзімір Грыгор’евіч Сіняўскі
Іерэй Міхаіл Васільевіч Карандзей З біяграфіі
Іерэй Міхаіл Васільевіч Карандзей З біяграфіі
Протаіерэй Сергій Сергіевіч Дударонак
Протаіерэй Сергій Сергіевіч Дударонак
Протаіерэй Аляксандр Карандзей Протаіерэй Аляксандр Карандзей
Протаіерэй Аляксандр Карандзей Протаіерэй Аляксандр Карандзей
Протаіерэй Анатолій Іваноў
Протаіерэй Анатолій Іваноў
Мітрафорны протаіерэй Анатолій Якаўлевіч Каляда Мітрафорны протаіерэй Анатолій Якаўлевіч Каляда
Мітрафорны протаіерэй Анатолій Якаўлевіч Каляда Мітрафорны протаіерэй Анатолій Якаўлевіч Каляда
Некралог іерэю Іакаву Смірнову
Некралог іерэю Іакаву Смірнову
Метрычная кніга царквы м. Дубатава. 1892 год
Метрычная кніга царквы м. Дубатава. 1892 год
Іерэй Іосіф Пятровіч Паляк 1893

Нарадзіўся ў в.Вялікае Сяло Дзісненскага п-та (сёньня - Шаркоўшчынскі р-н).
1911 - здаў экзамены на званне псаломшчыка.
8.11.1912-1.11.1914 - псаломшчык царквы в.Вішнева Ашмянскага п-та.
1.11.1914-1918 - служба ў арміі.
1918-1940 - псаломшчык царквы Святога Апостала Андрэя Першазваннага  в.Андроны (сёньня - Пастаўскі р-н).
1940-9.02.1954 - псаломшчык Ільінскай царквы в.Шкунцікі (Шаркоўшчынскі р-н).
9.02.1954 - рукапаложаны ў сан сьвятара.
9.02.1954-4.08.1961 - настаяцель Свята-Успенскай царквы в.Кавалі Глыбоцкага р-на.
1959 - скончыў Ленінградскую духоўную семінарыю (завочны сектар).
4.08.1961-03.1962 - настаяцель  царквы Святога прападобнага Сергія Раданежскага в.Лескавічы Шумілінскага р-на.
29.08.1961-1962 - настаяцель царквы Святой Жываначальнай Троіцы в.Астроўна Бешанковіцкага р-на.
21.06.1962-4.12.1966 - настаяцель царквы Свяціцеля Мікалая Цудатворцы в.Блошнікі.
14.12.1966-30.10.1968 - настаяцель Пакроўскай царквы в.Асінагарадок Пастаўскага р-на.
30.12.1968 - прылічаны за штат з прадастаўленьнем пенсіі.
Пахаваны на могілках в.Вялікае Сяло.
Сын - Мікалай, сьвятар  - Ажуны,  Паставы.

Крыніцы інфармацыі:
Іерэй Уладзімір Гарыдавец: інтэрнет-даведнік ”Лёсы праваслаўнага духавенства і міран Віцебшчыны (1917-1990)”.
Іерэй Іосіф Пятровіч Паляк
Іерэй Іосіф Пятровіч Паляк