Иерей  Александр Петрович Новик
1890-1943 гг.
1936 - 1940 гг. служения в Чересской Свято-Николаевской церкви
Сведения прислал   Михаил Пахирко

За веру, народ и Отечество в годы Великой Отечественной войны доблестно сражались и священнослужители Белорусской Православной Церкви, и среди них  связной партизанского отряда  иерей Александр Новик, рассказ о котором помещён в книге «Памяць. Докшыцкі раён”.
Сведения прислал Павел Лавринович

Іерэй Аляксандр Пятровіч Новік 27.05.1890-1943
Нарадзіўся 27.05.1890 ў в.Новаспаск Смаргонскай воласьці Ашмянскага п-та.
1904 - скончыў царкоўна-прыходскую школу в.Суткава Ашмянскага п-та.
1904-1907 - настаўнік у Кунаўскай школе граматы.
1911-18.01.1918 - на ваеннай службе.
1.04.1918 - вытрымаў экзамены на памочніка машыніста чыгункі.
19.02.1921-14.09.1924 - псаломшчык царквы Архангела Міхаіла м.Смаргонь.
6.06.1924 - вытрымаў экзамены пры Віленскай духоўнай семінарыі на дыякана.
14.09.1924  -рукапаложаны ў сан дыякана Феадосіем (Феадосьевым), епіскапам Віленскім і Лідскім.
14.09.1924-22.08.1925 - дыякан-псаломшчык Міхайлаўскай царквы м.Смаргонь.
22.08.1925-1933 - дыякан-псаломшчык Пакроўскай царквы м.Маладэчна.
1933-27.02.1934 - дыякан-псаломшчык царквы Іаана Прадцечы в.Груздава (цяпер-Пастаўскі р-н).
27.02.1934-28.04.1936 - дыякан-псаломшчык царквы Святой Параскевы Пятніцы м.Пліса (цяпер - Глыбоцкі р-н).
28.04.1936-1938 - дыякан-псаломшчык царквы Свяціцеля Мікалая Цудатворцы с.Чэрэсы.
1938 - рукапаложаны ў сан сьвятара.
1938-1940 - 2-гі сьвятар царквы Свяціцеля Мікалая Цудатворцы с.Чэрэсы.
1940-1942 - настаяцель царквы Святой Ганны в.Замошская Слабада Докшыцкага р-на.
У 1943 годзе растраляны разам з жонкай і старэйшым сынам у г.Докшыцы.
Бацька - Пётр.
Маці - Алена Вершковіч.
Жонка - Марыя Пятроўна Янчук 29.08.1891-1943, Докшыцы,.вянчаліся у 1919 у царкве в.Лебедзева Вілейскага п-та.
Дзеці:
1) Аляксандр 25.03.1920
2) Зоя 19.09.1921
3) Ігар 25.04.1924
4) Алег 14.10.1926-1943
5) Нонна Селянік 25.05.1929
6) Усевалад 20.09.1931.

Крыніцы інфармацыі:
Кліравыя ведамасьці царквы м.Пліса 1934 год.
Grzegorz Sosna-Hierarchia i kler kościoła prawosławnego w granicach II Rzeczypospolitej i Polski powojennej w XIX-XXI wieky---Ryboly -2012 rok.